Main Menu

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy jest dynamicznie rozwijającą się uczelnią szerokoprofilową, największą w mieście i drugą w regionie kujawsko-pomorskim.

 

W skład Uniwersytetu wchodzi siedem Wydziałów:

  • Wydział Administracji i Nauk Społecznych,
  • Wydział Edukacji Muzycznej,
  • Wydział Humanistyczny,
  • Wydział Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki,
  • Wydział Matematyki, Fizyki i Techniki,
  • Wydział Nauk Przyrodniczych,
  • Wydział Pedagogiki i Psychologii.

 

W obszarze edukacyjnym ofertę UKW tworzy ponad 45 kierunków studiów i niemal 100 specjalności, realizowanych na trzech poziomach kształcenia: studiów licencjackich i inżynierskich (I stopnia), studiów magisterskich uzupełniających (II stopnia) oraz studiów doktoranckich (III stopnia). Uniwersytet prowadzi również prawie 40 studiów podyplomowych, poszerzających kwalifikacje i nadających nowe uprawnienia. Obecnie studiuje tu  ok. 12 tysięcy studentów.

 

Potencjał badawczy UKW obejmuje 17 instytutów i samodzielnych katedr prowadzących prace badawczo-rozwojowe. Wyrazem aktywności naukowej pracowników uczelni są uzyskane stopnie naukowe oraz prawa do ich nadawania, a także wyróżnienia i nagrody za prace naukowo-badawcze. Efektem działalności są publikacje naukowe, aktywny udział w konferencjach i sympozjach, zarówno krajowych jak i międzynarodowych, projekty i granty pozyskiwane z różnych źródeł oraz współpraca nawiązywana z uczelniami zagranicznymi. 

 

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego realizuje misję kluczowego partnera naukowego i dydaktycznego w rozwoju  miasta i regionu, służąc wiedzą o faktach, wartościach i sposobach działania w rozwiązywaniu najważniejszych problemów życia społecznego i gospodarczego oraz w działalności na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców. Jako uniwersytet klasyczny (szerokoprofilowy) UKW sprawnie łączy badania z nauk ścisłych i technicznych, o zdrowiu i o ziemi oraz nauk społecznych, humanistycznych i sztuki muzycznej. Daje to w rezultacie nie tylko duży potencjał badawczy i dydaktyczny, ale również bezprecedensowe możliwości wszechstronnego wsparcia partnerów gospodarczych i społecznych oraz kreatywnego rozwiązywania ich problemów w oparciu o najnowsze osiągnięcia naukowe.